Okuma Kampları

İnsanoğlu çok şey yarattı,
ama en şaşırtıcısı kitap…

Diğerleri bedeninin uzantıları

Mikroskop ve teleskop gözünün,
telefon sesinin,
saban ve kılıç kolunun uzantısı…

Ancak kitap bambaşka!
O belleğinin ve hayal gücünün uzantısı… (Jorge Luis Borges)

İnsanoğlu binlerce yılda bin bir zahmetle edindiği bilgiyi kaybetmemek için yazıyı icat etmiştir. Yazının icadı,insanlığın ortak belleğini ve medeniyeti var etmiştir. İnsanlığın ortak belleğinin öğrenilmesi için Kutsal kitaplar da ilk ayetlerinden başlayarak ‘ okumayı ’ emretmiştir. Özel Denge Eğitim Anadolu Lisesi olarak bu bilinçle öğrencilerimize insanlığın ortak belleğini öğretmek için sıkı bir okuma programı uyguluyoruz.

Öğrencilerimize gazete, dergi, kitap okuma alışkanlığı kazandırmak için sabit okuma saatleri ve okuma kampları düzenliyoruz. Okunacak materyallerin her görüşü içerecek çeşitlilikte; öğrencileri dil, edebiyat ve felsefe yönüyle geliştirecek nitelikte olmasına özellikle dikkat ediyoruz. Değerli eserleri okuyan öğrencilerimizin hafıza, düşünme, öğrenme kabiliyetlerini yükseltiyor; internet ve  bilgisayarların zihinlerinde yarattığı tahribatı tamir etmeye çalışıyoruz.

Üniversite sınav soruları oldukça uzun metinlerden oluşmaktadır. Öğrencilerin uzun metinlerden oluşan soruları bir dakika gibi kısa sürede okuyup anlamaları ve doğru yanıtlamaları gerekmektedir. Uzun yıllara dayalı okuma alışkanlığı olmayan öğrencilerin bu tür sorularda çok zorlandıkları görülmektedir. Özel Denge Eğitim Anadolu Lisesi öğrencilerimize kitap okutarak bu sorunu da rahatlıkla aşıyoruz.

Özel Denge Eğitim Anadolu Lisesi olarak öğrencilerimize felsefe, sosyal bilimler, fen bilimleri, sanat, edebiyat, spor alanında olmak üzere hedefimiz yılda en az 50 kitap okutmaktır.